Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jak rama samochodowa chroni pasażerów w przypadku kolizji?

24 sierpnia 2023 ramy wzmocnienia


Określenie rama samochodowa odnosi się do różnych pojęć. W żargonie technicznym rama samochodowa to konstrukcja kratownicowa, która jest pewnego rodzaju bazą, na której montuje się elementy zawieszenia i nadwozia. Taka budowa w dzisiejszych czasach spotykana jest raczej w samochodach ciężarowych, specjalnych czy sportowych. Nowoczesne samochody, które można określić mianem cywilnych, są zbudowane nieco inaczej. Bazą całej maszyny nie jest bowiem typowa rama, a płyta podłogowa, w której elementy zawieszenia, jak i nadwozia są integralną częścią konstrukcji nośnej pojazdu. Jednak w języku potocznym rama samochodowa odnosi się do wszystkich stałych elementów otaczających kabinę. Są to więc zarówno elementy płyty nośnej, jak i nadwozia.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie konstruktorzy muszą brać pod uwagę projektując obecnie samochody osobowe jest bezpieczeństwo osób, które mają się nimi poruszać. Jako że jak już wspomnieliśmy, elementy potocznie określane mianem ramy samochodowej otaczają osoby znajdujące się wewnątrz samochodu, to to jak są one zaprojektowane ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. W związku z tym konstruktorzy opracowują różnego rodzaju rozwiązania, których zadaniem jest ochrona osób znajdujących się wewnątrz maszyny.

System stref zgniotu – jak działa?

Chyba najpopularniejszym rozwiązaniem z tej kategorii jest system stref zgniotu. W tym systemie elementy nadwozia i podwozia są projektowane tak, aby w wyniku uderzenia się odkształcić i dzięki temu po pierwsze przejąć na siebie część energii uderzenia a po drugie nieco je złagodzić, czyli sprawić, aby moment kolizji trwał nieco dłużej i aby siły działające na ludzi wewnątrz mogły być mniejsze. Należy jednak pamiętać, że aby system stref zgniotu mógł odpowiednio zadziałać, to wszystkie elementy ramy muszą działać sprawnie. Jeśli więc coś w twoim samochodzie jest uszkodzone, to skorzystaj z oferty sklepu online z tanimi częściami, takiego jak ten pod linkiem https://www.signeda.pl/czesci-karoserii-c1330/ramy-wzmocnienia-c1365 i wymień je na nowe, aby mieć pewność, że zarówno ty, jak i twoi pasażerowie jesteście bezpieczni.

Materiał zewnętrzny

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Serwis aut ciężarowych Gdańsk
Czym charakteryzuje się wynajem auta
Na czym polega usługa valentingu

Na czym polega usługa valentingu?

6 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?