Porady

Na czym polega leasing używanych aut?

Na czym polega leasing używanych aut?

Od ponad dekady istnieją w Polsce firmy, które oferują leasing samochodów używanych. Warto zaznaczyć, że taka forma zakupu pojazdu jest bardzo popularna w obecnych czasach. Wielu Polaków lubi kupować samochody na raty. Jest to bardzo wygodna opcja. Warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega leasing używanych aut.

Najtańszy leasing samochodów używanych

Należy najpierw powiedzieć, że najtańszy leasing samochodów używanych może być bardzo atrakcyjny dla naszej firmy. Tak samo jak leasing nowego pojazdu. Co ciekawe, opłacalność zależy przede wszystkim od wieku leasingowanego auta. Dodatkowo wpływ mogą mieć warunki ustalone w umowie, a także rodzaj produktu, który został przez nas wybrany. Jeżeli mowa o samochodach używanych, można postawić na leasing operacyjny, a także finansowy. Obie te opcje są bardzo atrakcyjne. Trzeba wiedzieć o tym, że leasing operacyjny umożliwia nam rozliczenie w pełni kosztów uzyskania przychodu, do wysokości dostępnych limitów. Przeważnie mowa tutaj o limicie 150 tysięcy bądź 225 tysięcy w przypadku auta napędzanego na prąd. Do tego trzeba też doliczyć opłatę wstępną, ratę leasingową, przegląd, wydatki na paliwo, a ponadto kupno wyposażenia. Każdy powinien wiedzieć, że auto leasingowane nie będzie wykazywane w aktywach naszej firmy. Dlatego nie trzeba go amortyzować, co jest dla wielu osób bardzo istotne.

Samochody na raty

Warto zaznaczyć, że nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego. Jeżeli decydujemy się na taką formę leasingu, trzeba na początku wykazywać kupowany samochód w aktywach, a kolejno amortyzować go. Jednakże kosztem uzyskania przychodu są tylko odsetki od raty leasingowej, co może być nieco problematyczne. Należy jednak wiedzieć, że jest to korzystna opcja z perspektywy finansowej, bowiem umożliwia rozliczenie kosztów, które związane są z leasingiem w sprawozdaniu finansowym firmy. Okazuje się, że wiele modeli samochodów rocznych bądź dwuletnich posiada równie dobre osiągi, co auta nowe, jednakże w ten sposób można kupić auto o podobnych bądź nawet takim samym standardzie o wiele taniej, co jest bardzo cenione przez ludzi. Okazuje się, że w zależności od skali zapotrzebowania, można leasingować jedno bądź dwa auta używane, które może posłużyć pracownikom naszego przedsiębiorstwa. W ten sposób można zasilić firmową flotę w używane pojazdy. Wszystkie bez konieczności ich kupna na własność, co jest bardzo cenione przez właścicieli firm. Dlatego warto rozważyć leasing samochodów używanych. Dla wielu osób jest to bardzo kusząca opcja.

Udostępnij