Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak kupić używany samochód?

24 stycznia 2022 jak kupić używany samochód


Każdy kierowca, który choć raz kupował używany samochodów, doskonale wie, jak trudne jest to zadanie. Nie tylko wymaga często wielu tygodni poszukiwań, lecz również naprawdę wiele wiedzy w zakresie wykrywania wad ukrytych i zwyczajnych kłamstw sprzedawców dotyczących oferowanych przez nich pojazdów. Nic więc dziwnego, że tak często pada z ust kierowców pytanie, jak kupić używany samochód bez ryzyka straty pieniędzy? Na co trzeba podczas takiego zakupu zwracać uwagę?

Podstawowe informacje o samochodzie

Wielu kierowców proces weryfikacji potencjalnego zakupu zaczyna dopiero na miejscu podczas oględzin auta. Jest to rzecz jasna błąd, ponieważ wiele informacji na temat pojazdu można znaleźć w internecie. Pozwoli to jeszcze przed umówieniem się ze sprzedawcą zweryfikować podstawowe informacje i dane o konkretnym pojeździe. Jak to zrobić i czego można się dowiedzieć?
Jeśli tylko sprzedawca w ogłoszeniu sprzedaży udostępnił takie dane, jak numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji, można w dostępnych za darmo bazach danych odnaleźć informacje, czy taki pojazd nie jest kradziony, czy nie brał udziału w wypadkach, a także czy deklarowany przez sprzedawcę przebieg jest prawdziwy. Jeśli sprzedawca nie udostępnia potrzebnych danych do weryfikacji, a na wyraźną prośbę o nie odmawia, jest to znak, że z autem prawdopodobnie jest coś nie tak.

Weryfikacja auta na miejscu

Jeśli podstawowa weryfikacja pojazdu nie wykaże żadnych nieprawidłowości, można następnie przejść do umówienia się ze sprzedawcą na oględziny pojazdu. Co się powinno podczas takiego oglądania auta sprawdzić w pierwszej kolejności?
Zdecydowanie najprostszym sposobem na to, aby zweryfikować stan pojazdu, jest sprawdzenie jego powłoki lakierniczej. Jeśli w jakimkolwiek miejscu była ona kładziona na nowo, wykaże to prosty przyrząd, jakim jest miernik grubości lakieru. Innym bardzo ciekawym sposobem na sprawdzenie pojazdu, jest zerknięcie na oznaczenia obecne na szybach. Znaleźć na nich można m.in. informacje o dacie ich produkcji. Jeśli jedna lub więcej szyb będą nowsze, oznacza to, że zostały wcześniej wybite, a w ich miejsce wstawiono nowe.
Jeśli wszystko będzie już sprawdzone, można przejść do najważniejszej części sprawdzania pojazdu, czyli jazdy próbnej. Podczas tego testu należy przede wszystkim wsłuchiwać się w odgłosy wydobywające się z auta, a także na sposób jego prowadzenia. Jeśli auto będzie ściągało, jechało nierówno czy też trzęsło się, a dodatkowo będzie wydawało niepokojące dźwięki, jest to jasny sygnał, że nie należy go kupować.

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najczęstsze przyczyny przegrzewania się silnika?
Jakie są zalety i wady zakupu samochodu elektrycznego?
Jak przygotować samochód do długiej podróży – lista kontrolna

Jesteś zainteresowany reklamą?