MotoryzacjaPorady

Złomowanie auta krok po kroku

Złomowanie auta krok po kroku

Gdy naprawy samochodu znacząco przekraczają wartość pojazdu, a próby jego sprzedaży kończą się niepowodzeniem, warto zastanowić się nad inną, wcale nie mniej interesującą opcją. Jest nią złomowanie auta. Oczywiście, odstawienie samochodu na złomowisko musi być poprzedzone spełnieniem określonych wymogów formalnych, nie jest jednak wcale czymś trudnym.

Złomowanie pojazdu i jego specyfika

Złomowanie pojazdów nie może odbywać się w przypadkowych miejscach, samochody zwykle dostarczane są więc do stacji demontażu. Nie jest ich wcale mało, a wiele z nich oferuje swoim klientom naprawdę atrakcyjne warunki, na jakich auta są złomowane. Oczywiście, jeszcze przed nawiązaniem współpracy z konkretnym podmiotem dobrze jest upewnić się, że działa on legalnie, a tym samym – że posiada odpowiednie zezwolenie wydawane na poziomie wojewódzkim. Tylko pozornie jest to mało istotne. Nie powinniśmy zapominać o tym, że złomowanie auta nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. W naszym interesie leży dążenie do tego, aby nie stanowić dla niego zagrożenia.
Przed wizytą w stacji demontażu dobrze jest też upewnić się, że posiada się dokumenty pozwalające na złomowanie auta. Kluczowe znaczenie ma tu dokument potwierdzający naszą tożsamość, choć nie wolno zapominać także o dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz o jego karcie, jeśli wcześniej została ona wydana. Jeśli auto jest własnością kilku osób, nie można zezłomować go bez zgody każdej z nich.

Złomowanie auta w praktyce

Zadaniem stacji demontażu pojazdów nie jest wyłącznie pozbycie się auta. Jej pracownicy są też odpowiedzialni za unieważnienie wszystkich związanych z nim dokumentów oraz samych tablic rejestracyjnych. Już po zezłomowaniu pojazdu jego właściciel otrzymuje więc zaświadczenie potwierdzające, że miało ono miejsce, a także oświadczenie o unieważnieniu tablic i związanych z pojazdem dokumentów. Potwierdzenie złomowania jest wydawane w kilku egzemplarzach. Swój dokument ma właściciel auta oraz osoba prowadząca stację demontażu, trzeci egzemplarz należy zaś przekazać wydziałowi komunikacji.
Kontakt z wydziałem komunikacji spoczywa na barkach właściciela złomowanego pojazdu. Ma na to trzydzieści dni, w czasie których jest zobowiązany do złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Właściciel auta powinien skontaktować się także ze swoim dotychczasowym ubezpieczycielem. Uchroni go to przed automatycznym naliczeniem składki OC na kolejny rok. Ubezpieczyciel wypłaci mu też niewykorzystaną część tegorocznej składki.

Udostępnij