MotoryzacjaPorady

Jak sprawdzić numer VIN?

Jak sprawdzić numer VIN?

W chwili swojego urodzenia człowiekowi zostaje nadany numer pesel, który pozostaje z nim do końca życia. Jest to unikatowy i jedyny w swoim rodzaju ciąg liczb, którego nie ma nikt inny. Podobnie jest przypadku samochodów, którym podczas procesu produkcji nadawany jest numer VIN. Czym on jest, gdzie go szukać, a co najważniejsze, z jakiego powodu jest tak ważny?

Czym jest numer VIN w samchodu?

VIN to skrót od Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Podobnie jak pesel u ludzi, jest to numer unikatowy, który może być nadawany tylko jednemu pojazdowi. Gdzie jest numer VIN? W zależności od tego, jakiej marki jest dany pojazd, tabliczka z numerem VIN znajdować się może w naprawdę różnych miejscach. Najczęściej umieszczana jest ona w przegrodzie silnika, lecz zdarza się, że może być obecna na nadkolu czy też na podłodze bagażnika.

Jakie informacje zawarte są w numerze VIN?

Skoro już wiadomo, gdzie znaleźć numer VIN, a także czym on jest, warto się teraz zastanowić nad tym, jakie informacje są w nim zawarte. Co można odczytać z tego numeru?
Wielu osobom wydaje się, że numer VIN to ciąg przypadkowych, niemających żadnego logicznego wyjaśnienia znaków. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, ponieważ każda z cyfr i liter ma tu ogromne znaczenie. Przykładowo trzy pierwsze znaki to międzynarodowy kod danego producenta auta. Już po tym możemy sprawdzić, czy dany VIN na pewno powinien znajdować się na tym pojeździe. Kolejne sześć znaków dotyczą konkretnego modelu auta. Zawarte są w nim dane dotyczące silnika, rodzaju nadwozia oraz układu przeniesienia napędu. Dodatkowo w kodzie VIN odnaleźć można dane dotyczące roku produkcji, koloru lakieru czy też nawet dodatkowego wyposażenia.

Jak sprawdzić numer VIN?

Jak z łatwością można zauważyć, mało kto jest w stanie rozszyfrować numer VIN i odczytać z niego wszystkie potrzebne dane. Jak więc to zrobić? Najlepsze w tym wypadku są różnego rodzaju strony internetowe, które po wpisaniu do nich numeru VIN, są w stanie wyświetlić wszystkie zawarte w nim informacje.
Z jakiego powodu jest to tak ważne? Numer VIN i strony internetowe pozwalające go odszyfrować to podstawowe narzędzia weryfikacji auta dla osób, które kupują samochody z drugiej ręki. Posługując się takim numerem, można zweryfikować, czy auto nie jest kradzione, czy nie brało udział w wypadku, a także czy cały czas ma oryginalne wyposażenie. Jest to narzędzie obowiązkowe dla każdego kupującego, ponieważ pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych problemów, a często nawet kłopotów finansowych.

Udostępnij