Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Pomoc drogowa

6 lipca 2022 pomoc drogowa


Ne ulega wątpliwości, że każdemu kierowcy zdarzył się wypadek drogowy lub awaria. Zatem kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się podczas wypadku drogowego. Ponadto w przypadku poważnej awarii należy wezwać pomoc drogową.

Pomoc drogowa – jakie świadczy usługi?

Współcześnie pomoc drogowa udziela pomocy kierowcom, w sytuacji, kiedy dochodzi do wypadków oraz kolizji drogowych. W ich wyniku bardzo często dochodzi do uszkodzeń samochodów, a co za tym idzie, uniemożliwiają poruszanie się nimi. Jednak pomoc drogowa to nie tylko przetransportowanie uszkodzonych pojazdów, ale mobilne usługi elektroniczne, mechaniczne oraz naprawiania różnych usterek.
Mianowicie mobilne usługi elektroniczne i mechaniczne pomocy drogowej naprawiają zepsuty pojazd bez konieczności odholowania go do warsztatu samochodowego. Naturalnie nie wszystkie przedsiębiorstwa posiadają specjalistyczny. Oprócz tego pomoc drogowa organizuje dla kierowcy samochód zastępczy na czas naprawy niesprawnego samochodu.

Jak wezwać pomoc drogową?

Obecnie najprostszym sposobem na wezwanie pomocy drogowej jest wykorzystanie telefonu komórkowego. Dzwonimy i ustalamy miejsca odbioru samochodu, a następnie przejeżdża laweta na miejsce wypadku bądź kolizji. Warto zaznaczyć, że nie każdy z nas posiada numer pomocy drogowej. Wtedy należy zadzwonić do warsztatu samochodowego, który najprawdopodobniej przekaże numer pomocy drogowej.

Co zrobić podczas wypadku drogowego?

.
Niezależnie od tego, czy kierowca jest uczestnikiem wypadku drogowego czy tylko świadkiem, w pierwszej kolejności musi sprawdzić sytuację i zadbać o bezpieczeństwo. Konieczne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Oczywiście ważne jest także zdrowie i życie uczestników wypadku drogowego. Wobec tego trzeba zawsze ocenić stan zdrowia poszkodowanych i udzielić im pierwszej pomocy. Z całą pewnością obrażenia wewnętrzne nie są zawsze od razu widoczne, dlatego też warto wezwać profesjonalną pomoc. Jeżeli wezwanie pomocy wymaga oddalenia się od miejsca zdarzenia, to wtedy trzeba również powiadomić o tym odpowiednie służby. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie wolno podejmować żadnych działań utrudniających ustalanie przyczyn wypadku drogowego. Do takich działań należy m. in. przesuwanie samochodów, które brały udział w takim wypadku. Bezspornie kierowca i inne osoby powinny zostać na miejscu wypadku do momentu przybycia karetki i służb. Tym bardziej, że za ucieknięcie z miejsca wypadku drogowego grozi wysoka kara.

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najczęstsze przyczyny przegrzewania się silnika?
Jakie są zalety i wady zakupu samochodu elektrycznego?
Jak przygotować samochód do długiej podróży – lista kontrolna

Jesteś zainteresowany reklamą?