Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jazda samochodem czy komunikacja miejską?

24 stycznia 2022 jazda smochodem czy komunikacja miejska


Wielu kierowców widząc drożejące ceny benzyny, każdego dnia zastanawia się nad tym, czy warto nadal posiadać i utrzymywać własny pojazd. A może lepszym pomysłem staje się powoli korzystanie z komunikacji miejskiej? Warto dowiedzieć się, jakie są zalety komunikacji miejskiej i jak one wypadają na tle zalet, którymi nadal charakteryzuje się samochód. Które rozwiązanie jest w tym wypadku lepsze?

Zalety i wady komunikacji miejskiej

Jeśli chce się zrozumieć co jest lepsze jazda smochodem czy komunikacja miejska, trzeba się najpierw dowiedzieć, jakie zalety i wady ma to drugie rozwiązanie. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Komunikacja miejska jest z całą pewnością tańsza. Jedyne co trzeba zrobić, to wykupić bilet. Nie trzeba opłacać drogiego paliwa, ubezpieczenia czy też napraw pojazdu. Dodatkowo nie trzeba płacić za parkowanie ani szukać miejsc parkingowych.
Jakie są natomiast wady takiego rozwiązania? Komunikacja miejska jest zwyczajnie mniej wygodna. Nie tylko trzeba często iść na oddalony od miejsca pracy lub zamieszkania przystanek, lecz dodatkowo trzeba czekać na przyjazd np. autobusu. Te niestety często się spóźniają. Co więcej, zdarzyć się może, że będzie się jechało w tłoku, co z pewnością nie będzie należało do najbardziej komfortowych doświadczeń.

Charakterystyka podróżowania samochodem

Jak na tle powyższych zalet i wad wypada jeżdżenie własnym samochodem? Najlepiej w tym wypadku rozpocząć analizę od wad, ponieważ to właśnie one skłaniają kierowców do porzucenia własnego środka lokomocji.
Zdecydowanie najważniejszą wadą własnego samochodu są dość wysokie koszty jego utrzymania. Przede wszystkim paliwo stale drożeje, a dodatkowo da się zauważyć znaczący wzrost ubezpieczenia. Auto trzeba naprawiać, konserwować i dbać o jego stan techniczny. W dużych miastach trzeba również płacić za parkowanie.
Jakie są zatem zalety, które mogą zrekompensować podróżowanie własnym autem? Przede wszystkim wymienić tu trzeba komfort jazdy. Nie tylko podróżuje się samodzielnie, lecz również nie jest się zależnym od rozkładu jazdy. Wsiadając do wygodnego auta, wysiada się z niego dopiero w miejscu docelowym bez przesiadek, bez spacerów i bez czekania. Co więcej, jazda autem to dla wielu kierowców zwyczajnie przyjemność. Sporo osób po prostu lubi prowadzić swój samochód, bez względu na to, czy jedzie kilkaset kilometrów, czy też jedynie do pracy 10 minut. Na sam koniec warto jeszcze dodać, że samochód może być użytkowany nie tylko w mieście do dojazdów do pracy, lecz może być także sposobem na wyjazdy poza miasto na weekend czy też na dłuższe wakacje.

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

holowanie pojazdu
Preparat do skrzyni biegów
filtry przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?