Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Czy konserwacja podwozia samochodu jest potrzebna?

24 stycznia 2022 konserwacja podwozia


Każdy kierowca wie, jak ważne jest dbanie o posiadany pojazd. Z tego też powodu cyklicznie dochodzi do wymiany oleju w silniku, klocków hamulcowych, akumulatora czy też nawet opon lub przewodów zapłonowych. Jak się jednak okazuje, nie zabezpiecza to przed największym wrogiem każdego pojazdu, czyli przed rdzą na podwoziu. Z tego też powodu wielu specjalistów zaleca, aby przeprowadzać co jakiś czas konserwację całego podwozia. Na czym to polega i czy faktycznie warto to robić?

Czy warto konserwować zawieszenie samochodu?

Zanim przejdzie się do tego, czy takie konserwowanie samochodu jest faktycznie potrzebne, trzeba się najpierw zastanowić, co grozi samochodowi i jak narażone jest jego podwozie.
Jeśli chce się zrozumieć, jak ważne może być konserwowanie podwozia, trzeba sobie w pierwszej kolejności zdać sprawę z tego, jak trudne mogą być warunki pracy tego elementu auta. Cały czas narażone ono bowiem będzie na uderzenia o nie kamieni i pomniejszych elementów, jak i również może dochodzić do obcierania poszczególnych fragmentów zawieszenia, np. wjeżdżając na krawężnik. Jeśli doda się do tego niekończącą się ekspozycje na wodę, a także szczególnie niebezpieczną sól, bardzo szybko może się okazać, że całe podwozie pokryje się rdzą, co rzecz jasna doprowadzi do bardzo poważnego problemu. W skrajnej sytuacji takie auto może się już nawet nie nadawać do jeżdżenia.

Na czym polega konserwacja podwozia?

Jak pozbyć się tego problemu i odpowiednio zabezpieczyć podwozie? Jak się okazuje, zdecydowanie najlepszym na to sposobem jest po prostu jego konserwowanie. Proces ten polega na myciu całego podwozia, a następnie wyszukiwaniu na nim ognisk korozji, usuwaniu ich i zabezpieczaniu całości. Dzięki temu da się nie tylko usunąć z podwozia największe zagrożenie dla niego, czyli sól drogową, lecz również uda się zawczasu namierzyć i usunąć wszystkie ogniska korozji przed ich przerodzeniem się w poważny problem. Wszystko to oznacza, że wykonywanie takiej konserwacji jest właściwie sprawą obowiązkową.
Co jaki czas powinno się przeprowadzać konserwacje podwozia? Przyjmuje się, że powinno się robić to raz do roku, najlepiej na wiosnę, gdy na podwoziu obecna jest ogromna ilość soli po zimie. Cena takiego mycia to kilkaset złotych. Oczywiście w sytuacji, gdy na zawieszeniu widoczne będą ogniska korozji i konieczne będzie ich usunięcie, koszt takiego zabiegu drastycznie wzrasta.
Rzecz jasna nie jest to jedyna opcja, którą możną znaleźć na rynku. Innym ciekawym pomysłem jest piaskowanie podwozia — jest to bardzo skuteczna forma konserwacji, która zalecana jest, jeśli na podwoziu zauważy się większe ilości korozji.

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

holowanie pojazdu
Preparat do skrzyni biegów
filtry przemysłowe

Jesteś zainteresowany reklamą?