MechanikaPielęgnacja

Eksploatacja samochodu – co i kiedy należy wymieniać w samochodzie?

Eksploatacja samochodu – co i kiedy należy wymieniać w samochodzie?

Choć samochody są w stanie służyć nawet przed kilkanaście lat i wozić swoich pasażerów setki tysięcy kilometrów to jednak od czasu do czasu wymagają określonych napraw i prac serwisowych. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja samochodu, aby możliwe było korzystanie ze swojego pojazdu możliwie jak najdłużej. Co zatem należy wymieniać w aucie i co jaki czas powinno się to robić?

Wymiana płynów

Absolutnie podstawową sprawą, jeśli chodzi o poprawną eksploatację samochodu, jest okresowa wymiana w nim wszystkich płynów. Przede wszystkim dotyczy to oleju silnikowego, który powinien być wymieniony na zupełnie nowy już po roku lub też co około 10 tysięcy przejechanych kilometrów. To samo dotyczy płynu hamulcowego, który powinno się wymieniać co około 2 lata, a także płynu chłodniczego, który z wiekiem tracić będzie swoje właściwości.

Wymiana filtrów

Kolejną bardzo ważną sprawą w zakresie eksploatacji auta jest wymiana obecnych w nim filtrów. Przy wymianie oleju silnikowego powinno się jednocześnie wymieniać filtr oleju. Warto w tym samym czasie dokonać także wymiany filtru powietrza w aucie, który chroni silnik przed dostawaniem się przez układ dolotowy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem będzie wymiana filtru kabinowego, który oczyszcza dostające się do środka auta powietrze.

Wymiana w układzie hamulcowym

Niezwykle ważnym zagadnieniem jest wymiana w odpowiednim czasie elementów układ hamulcowego. W końcu to właśnie te części sprawiają, że auto może poprawnie i efektywnie hamować, co w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo podróżowania samochodem. Co i kiedy trzeba więc wymieniać?
Oprócz płynu hamulcowego bardzo ważnym elementem podlegającym wymianie są klocki hamulcowe. Te powinno się zmieniać co około 30 tysięcy kilometrów. Oczywiście im kierowca będzie jeździł agresywniej, tym klocki szybciej się będą zużywały. Bardzo ważne jest także to, aby co 2 wymiany klocków wymieniać w aucie także tarcze hamulcowe.

Układ zapłonowy auta

Niezwykle ważnym układem w samochodzie jest układ zapłonowy. To właśnie dzięki niemu możliwe jest sprawne uruchamianie pojazdu. Co w tym wypadku podlega wymienia? Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest akumulator, który powinno się zmieniać co około 6 lat. Dodatkowo warto pamiętać także o wymianie świec zapłonowych oraz przewodów wysokiego napięcia. Te powinno się kupować nowe co około 5 lat.

Wymiana opon

Bardzo wielu kierowców zupełnie zapomina o tym, że co jakiś czas należy wymieniać opony. Nie chodzi tu jednak o wymianę okresową uzależnioną od warunków pogodowych, lecz wynikającą ze zużycia się gumy. Opona jest w stanie efektywnie pracować przez około 6 lat, a po tym okresie należy ją wymienić na nową.

Udostępnij