Strona główna
Mechanika
Tutaj jesteś

Jak ładować auto elektryczne?

24 stycznia 2022 ładowanie samochodu elektrycznego


W obecnych czasach auta elektryczne stają coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wielkie, globalne koncerny motoryzacyjne podjęły już decyzję o tym, że będą one stopniowo wypierały z rynku samochody z napędem spalinowym. Niestety auta tego typu nie należą do tanich i prawdopodobnie w przyszłości wiele osób nie będzie mogło podróżować już samochodem – ze względu na spore koszty. Dodatkowym utrudnieniem jest jazda w polskich warunkach. Nasz kraj nie jest jeszcze przystosowany do samochodów elektrycznych. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego.

Jak korzystać z auta elektrycznego

Należy pamiętać, że korzystanie z samochodu elektrycznego wymaga zmiany przyzwyczajeń, których zdążyliśmy nabrać, używając standardowych pojazdów spalinowych. Problem pojawia się przede wszystkim w przypadku długich tras. W takim przypadku niezbędne jest dobre planowanie, ponieważ zasięg pojazdów elektrycznych jest bardzo skromny. Z tego powodu przed ruszeniem w podróż należy sprawdzić dostępność ładowarek po drodze. Najlepiej trasy nie planować na styk, ponieważ ładowarka przy której wizytę sobie zaplanowaliśmy, może być niestety zajęta bądź niesprawna. Jeżeli nasze auto stoi już podłączone to ładowarki to warto będzie zaplanować godzinę odjazdu. Jest tak dlatego, ponieważ w większości aut elektrycznych możemy zaprogramować schłodzenie bądź podgrzane wnętrza do oczekiwanej temperatury, a energia potrzebna do pracy klimatyzacji będzie pobierana z sieci, a nie z akumulatora. Dzięki temu możemy zyskać nawet do kilkunastu procent dodatkowego zasięgu.

Gdzie można ładować auto elektryczne?

W obecnych czasach mobilność elektryczna coraz bardziej kształtuje nasz dzień powszedni. Auto elektryczne można ładować w nocy, w pracy bądź będąc na zakupach. Istnieją liczne stacje ładowania, które mogą znajdować się po drodze do domu. Dzięki temu w każdej chwili można dostarczyć prąd dla naszego auta. Jeżeli prąd będzie pochodził ze źródeł odnawialnych, to w przyszłości będziemy jeździć wyjątkowo ekologicznie i bez żadnych dodatkowych emisji. Warto podkreślić, że możemy zrobić stacje benzynową w naszym własnym domu. Ładowanie auta elektrycznego w domu z gniazdka jest bardzo proste. Z jednej strony należy podłączyć przewód do gniazdka a z drugiej do samochodu. Gdy zamkniemy samochód kluczykiem, natychmiast powinien rozpocząć się proces ładowania auta. Jeżeli posiadamy dom z garażem, to świetną opcją jest instalacja system Wallbox. Dzięki temu proces ładowania będzie o wiele prostszy i wygodniejszy.

Redakcja carworld.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gospodarka i monitoring składowisk odpadów
kontrolka check engine co robić

Co oznacza check engine?

24 stycznia 2022

jak sprawdzić auto przed kupnem

Jesteś zainteresowany reklamą?