W zdecydowanej większości kierowcy korzystający na co dzień ze swoich pojazdów mają jedynie podstawową wiedzę w zakresie ich obsługi. Oznacza to, że potrafią z nich korzystać, prowadzić je, parkować czy też tankować, lecz jeśli chodzi o bardziej zaawansowane sprawy, takie jak usterki mechaniczne, to kierowcy najczęściej nie mają o nich zielonego pojęcia. Dlatego też powstały kontrolki, a przede wszystkim kontrolka check engine. Co ona oznacza?
Czym jest kontrolka check engine?
Check engine to prawdopodobnie najbardziej przerażająca dla wielu kierowców kontrolka. W sytuacji, gdy pojawi się ikonka żółtego silnika na zegarkach, oznaczać to może naprawdę poważne problemy. Co oznacza check engine?
Ogólnie rzecz biorąc, kontrolka ta odnosi się do funkcjonowania najważniejszego elementu każdego pojazdu, czyli silnika. Dokładna jej nazwa oznacza „sprawdź silnik”. Nie oznacza to jednak tego, że awaria musi być poważna. Może się bowiem okazać, że jej pojawienie się oznacza tylko i wyłącznie awarie lub też chwilowy błąd jednego z czujników cały czas monitorujących stan pracy silnika. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy zjechać na pobocze, zgasić silnik i ponownie go uruchomić, aby czujnik zadział prawidłowo.
Czasem jednak check engine może oznaczać naprawdę poważną awarię, która uniemożliwiać będzie dalszą jazdę. Może się bowiem okazać, że zaistniał problem z prawidłową pracą wałka rozrządu, wypadać może zapłon, a także może mieć miejsce awaria katalizatora. Do innych równie często spotykanych powodów pojawienia się tej ikonki zaliczyć trzeba wilgoć w układzie elektrycznym silnika, awarie sondy lambda czy też uszkodzenie filtra cząstek stałych. Awaria może być także dość niegroźna i łatwa do usunięcia jak np. uszkodzenie jednej ze świec zapłonowych.
Kontrolka check engine co robić?
Jak więc widać, ilość prawdopodobnych scenariuszy w przypadku pojawienia się tej kontrolki jest naprawdę bardzo długa. Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji bardzo często wśród kierowców pada pytanie, co teraz zrobić. Jak się powinno zareagować na pojawienie się tej kontrolki?
Tak naprawdę najlepszym i oszczędzającym później wiele nerwów działaniem jest zjechanie na pobocze i zatrzymanie samochodu. Następnie należałoby wezwać lawetę, która zwiezie pojazd do warsztatu na diagnostykę. Nie ma się bowiem pewności, czy kontynuowanie jazdy z taką kontrolką nie doprowadzi bardzo szybko silnika do całkowitego uszkodzenia, co wiązać by się mogło z naprawdę kosztownymi jego naprawami. Dla bezpieczeństwa lepiej więc zaprzestać jazdy i od razu przewieźć pojazd do warsztatu.