Porady

Opony zimowe – kiedy warto je zakupić?

Opony zimowe – kiedy warto je zakupić?

Sezonowa wymiana opon to istotna czynność, o której nie można zapominać. Nie powinno się jej także ignorować. Wysokiej jakości ogumienie zimowe zapewnia nie tylko duże bezpieczeństwo, ale wpływa także w znaczącym stopniu na osiągi pojazdu. Kiedy warto więc je zakupić? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe wyróżniają się inną budową bieżnika niż modele letnie. Są zaprojektowane tak, aby w optymalny i efektywny sposób odprowadzić na zewnątrz wodę. Dlatego na takim ogumieniu można dostrzec zazwyczaj bardzo głęboki bieżnik z licznymi rowkami i nacięciami po bokach. Każda opona posiada także symbol z płatkiem śniegu. Oznacza, że jest przeznaczona na sezon zimowy. W większości przypadków można także na jej boku znaleźć małe symbole M+S (Mud + Snow), co oznacza, że została ona zaprojektowana do jazdy zarówno w błocie, jak i w śniegu.

Przy produkcji opon zimowych wykorzystuje się unikatową mieszankę gumy i krzemionki w odpowiednich proporcjach. Stosuje się w tym przypadku zarówno kauczuk syntetyczny, jak i naturalny. Do wzmocnienia całej konstrukcji używa się także stali wraz z domieszką innych surowców. Każdy producent używa swoich unikatowych receptur, które sprawiają, że opona zyskuje wyjątkowe właściwości i znacząco różni się parametrami od rozwiązań konkurencji. Porównując takie ogumienie z letnim, można dostrzec przede wszystkim jego większą twardość. Opona jest tym samym niezwykle odporna na uszkodzenia. Staje się jednak elastyczna i wytrzymała podczas jazdy, ponieważ szybciej się nagrzewa. Dlatego zazwyczaj ulega szybszemu zużyciu w warunkach wysokich temperatur.

Kiedy należy zakupić nowe opony zimowe?

Nowe opony zimowe należy zakupić w momencie, w którym zaobserwujemy istotne zużycie się bieżnika. Informację na ten temat można otrzymać zazwyczaj w warsztacie w trakcie sezonowej wymiany ogumienia. Bieżnik zazwyczaj zużywa się równomiernie, w sposób naturalny na całej swojej powierzchni. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których opona na skutek niewłaściwej zbieżności może z czasem ulec uszkodzeniu. W takim przypadku może być konieczna jej naprawa lub po prostu wymiana.

Wybierając konkretny rodzaj ogumienia zimowego, należy na początek zwrócić uwagę na rozmiar. Przykładowo opony zimowe 185/60 r15 przeznaczone są do pojazdów o średnicy kół 15 cali. Posiadają profil 60 oraz szerokość 185 cm. Szczegółowe informacje na temat zalecanych rodzajów ogumienia do konkretnego modelu pojazdu można znaleźć w instrukcji użytkownika lub w książce serwisowej.

Udostępnij